საკითხავისასარგებლო

ფარაონთა დინასტიები

ძველ ეგვიპტეში ფარაონთა წელთაღრიცვას დინასტიებს უწოდებდნენ. დღემდე უამრავი დინასტიის სია შემოინახა, რომელსაც სრულიადში იხილავთ.

წინადინასტიური ეგვიპტე ძვ.წ.~3500-3230

ქვემო (ჩრდილოეთ) ეგვიპტის სამეფო

პუ
სეკა
ხაიუ
ტიუ
ჩეში
ნიხები
უაჯანეჯი
მეხი

ზემო (სამხრეთ) ეგვიპტის სამეფო

სელკი (მორიელი)

კა

ნარმერი (ჰორ-სომი)

ზემო და ქვემო ეგვიპტის ფარაონები

I დინასტია ძვ.წ. 3249-3043

ჰორ-აჰა (მენესი) 3239-3209
იტი (ატოტისი) 3209-3182
ჯერი (სეთჰი) 3182-3151
ჯეთა (უაჯი) 3151-3124
უდიმუ 3124-3104
მერპებია 3104-3078
სემერხეტი 3078-3069
კაა 3069-3043

II დინასტია ძვ.წ. 3043-2742

ხეტეპ-სეხემუი 3043-3006
ნუბნეფერი (რა-ნები) 3006-2967
ნინეჯერი 2967-2920
პერიბრუნი (სეხემიბი) 2920-2903
სენეჯი 2903-2862
აკა (ნეტერკა) 2862-2844
ნეფერხერესი 2844-2819
ხა-ხესემი 2819-2772
ხა-სხემუი 2772-2742

III დინასტია ძვ.წ. 2742-2668 (საფეხურებიანი პირამიდების ეპოქა)

სანეხეტი (ნებკა) 2742-2723
ჯოსერი 2723-2704
სეხემხეტი 2704-2698
ხა-ბა 2698-2692
ჰუნი 2692-2668

IV დინასტია ძვ.წ. 2668-2549 (დიდი პირამიდების ეპოქა)

სნოფრუ 2668-2644
ხუფუ (ხეოფსი) 2644-2621
ჯედეფრი (რაჯედეფი) 2621-2613
ხაფრა (ხეფრენი) 2613-2588
ბაუფერა 2588-2583
მენკაურა (მიკერინი) 2583-2555
შეფსესკაფი 2555-2551
დედეპტაჰი 2551-2549

V დინასტია ძვ.წ. 2549-2424

უსერკაფი 2549-2542
სახურა 2542-2528
ნეფერირკარა 2528-2518
შეფრესკარა 2518-2511
ნეფერაფრა 2511-2504
ნიუსერრა 2504-2501
მენკაუჰარა 2501-2493
ჯედკარა 2493-2454
უნისი 2454-2424

VII დინასტია ძვ.წ. 2250-2232

ნეფერკარა I 2250-2248
ნეფერკარა-ნები 2248-2246
ჯედკარა-შემაი 2246-2244
ნეფერკარა-ხენდუ 2244-2242
მერენჰორი 2242-2240
ნეფერკამინი 2240-2238
ნიკარა 2238-2236
ნეფერკარა-ტერერუ 2236-2234
მეფერკაჰორი 2234-2232

VIII დინასტია ძვ.წ. 2232-2219

უაჯიკარა 2232-2228
ნეფერკამინანუ 2228-2226
კაკარე-იბი 2226-2222
ნეფერკარა II 2222-2221
ნეფერკაუჰორი 2221-2220
ნეფერიკარა 2220-2219

IX დინასტია ძვ.წ. ~2220-2130 (ჰერაკლიოპოლისელი ფარაონები)

ახტოი I 2220-2200
ნეფერკარა III 2200-2190
ახტოი II 2190-2170
სეტუტი (სუნ-ხა) 2170-2160
ახტოი III 2160-2145
მერი 2145-2140
შედი 2140-2135
უსერი 2135-2130

X დინასტია ძვ.წ. 2130-2040 (ჰერაკლიოპოლისელი ფარაონები)

მერიხატორი 2130-2120
ნეფერკარა IV 2120-2115
ახტოი IV (უაკარა) 2115-2070
მერიკარა 2070-2050
უცნობი ფარაონი 2050-2040

XI დინასტია ძვ.წ. 2061-1991 (2133-2061 თებეს ნომარქები, 2061-დან ეგვიპტის კვლავ გამაერთიანებლები)

მენტუხეტეპ I 2133-2118
ინტეფ I (სეხერ-ტაფი) 2133-2117
ინტეფ II (უან-ანხი) 2117-2069
ინტეფ III (ნეხეტ-ნეფური) 2069-2061
მენტუხეტეპ II 2061-2009
მენტუხეტეპ III 2009-1998
მენტუხეტეპ IV 1998-1991

XII დინასტია ძვ.წ. 1991-1786

ამონემხატ I 1991-1962
სენუსერტ I 1962-1928
ამონემხატ II 1928-1896
სენუსერტ II 1896-1878
სენუსერტ III 1878-1842
ამონემხატ III 1842-1797
ამონემხატ IV 1797-1789
ნეფრუსებეკი (ქალ-ფარაონი) 1789-1786

XIII დინასტია ძვ.წ. 1786-1633

სებეკხოტეპ I 1786-1781
სენბუეტი (ამონემხატ V) 1781-1778
სეხეტეპიბრა (ამონემხატ VI) 1778-1777
სანხიბრი 1777-1776
ხეტეპიბრი 1776-1775
სებეკხოტეპ II 1775-1774
რანსენები 1774-1773
ჰორი (აუიბრა) 1773-1772
სეჯეფაკარა (ამონემხატ VII) 1772-1771
ხუტაუირა 1771-1769
სენეფერიბრა (სენუსერტ IV) 1769-1768
ხენჯერი 1768-1764
სემენხარა 1764-1761
სებეკმესაფ I 1761-1754
სებეკხოტეპ III 1754-1751
ნეფერხოტეპ I 1751-1740
სებეკხოტეპ IV 1740-1732
სებეკხოტეპ V 1732-1725
ნეფერხოტეპ II 1725-1715
სებეკხოტეპ VI 1715-1711
ნეფერხოტეპ III 1711-1706
უახიბრა 1706-1696
მერნეფერრა 1696-1673
მერხეტეპრა 1673-1671
ჯედნეფერა (დედიმოს I) 1671-1660
ჯედხეტეფერა (დედიმოს II) 1660-1655
სენებმი 1655-1650
მერშეპსეფ-ინი (მენტუხეტეპ V) 1650-1645
მენტუნმსაფი 1645-1640
სენააიბი (მენკაურა) 1640-1633

XIV დინასტია ძვ.წ. ~1770-1603 (მართავდა ქვეყნის ნაწილს)

ხატირა 1770-1765
ნებხაურა 1765-1760
სეხებრა 1760-1755
მერჯეფრა 1755-1750
სავაჯკარა 1750-1745
ნებჯეკარა 1745-1740
უბნერა 1740-1735
უცნობი ფარაონი 1735-1730
აუიბრა 1730-1725
ხერიბრა 1725-1720
ნებსენრა 1720-1715
უცნობი ფარაონი 1715-1710
სეხეპერენრა 1710-1705
ჯედხერურა 1705-1700
სანხიბრა 1700-1695
ნეფერტემრა 1695-1690
სეხემრა 1690-1685
კაკემურრა 1685-1680
ნეფერიბრა 1680-1675
ორი უცნობი ფარაონი 1675-1670
ანხკარა 1670-1665
სემენრა 1665-1660
13 უცნობი ფარაონი 1660-1640
შეფერრა 1640-1635
მენრა 1635-1630
ჯედკარა 1630-1625
13 უცნობი ფარაონი 1625-1615
ხეპუ 1615-1610
ნებენნატი 1610-1605
ბებნემი 1605-1603

XV დინასტია ძვ.წ.1674-1567 (ეგვიპტის დამპყრობელ ჰიქსოსთა დინასტია)

სალათისი (შალიკი) 1674-1659
შეში (მაიებერა) 1659-1645
იაკუბხერი 1645-1637
ხიანი 1637-1617
აპოპი I (აუსერრა) 1617-1595
აპოპი II 1595-1576
ხამუდუ 1576-1567

XVI დინასტია ძვ.წ. ~1650-1565 (ეფემერული დინასტია, მმართველობდა ეგვიპტის მცირე ნაწილზე)

ნუბუსერი 1650-1630
იაკბოამი 1630-1615
ვადჯედი 1615-1600
იაკბაალი 1600-1585
ნუბანხერი 1585-1575
ანატხერი 1575-1570
ხაუსერი 1570-1565

XVII დინასტია ძვ.წ.1665-1567 (თებეს ნომარქთა დინასტია)

ინტეფ IV (რეხოტეპი) 1665-1660
ინტეფ V 1660-1658
სებეკმესაფ II 1658-1642
ჯეხუტი 1642-1641
მენტუხეტეპ VI 1641-1640
ნებირირად I 1640-1622
ნებირირად II 1622-1621
სემენმეჯატრი 1621-1620
სენუსერტ V 1620-1608
სებეკმესაფ III 1608-1599
ინტეფ VI (სეხემრა) 1599-1594
ინტეფ VII 1594-1593
სენახტენრა 1593-1592
სეკენენრა-ტაა I 1592-1588
სეკენენრა-ტაა II 1588-1573
კა-მესუ 1573-1567

XVIII დინასტია ძვ.წ.1567-1319 (ეგვიპტის კვლავ გაერთიანება)

იაჰმეს I 1567-1546
ამონჰეტეპ I 1546-1526
თუტმოს I 1526-1513
თუტმოს II 1513-1496
ხატშეპსუტი (ქალ-ფარაონი) 1496-1474
თუტმოს III 1474-1442
ამონჰეტეპ II 1442-1416
თუტმოს IV 1416-1408
ამონჰეტეპ III 1408-1372
ეხნატონი (ამონჰეტეპ IV) 1372-1356
სემენხკარა 1356-1354
ტუტანხამონი 1354-1345
ეიე 1345-1342
ხორემხები 1342-1319

XIX დინასტია ძვ.წ.1319-1206

რამსეს I 1319-1318
სეტი I 1318-1304
რამსეს II დიდი 1304-1237
მერნეპტაჰი 1237-1223
სეტი II 1223-1213
ამონ-მესესი 1213-1212
სეპტაჰი 1212-1207
ტაუსერტი 1207-1206

XX დინასტია ძვ.წ.1206-1070

სეტნახტი 1206-1204
რამსეს III 1204-1172
რამსეს IV 1172-1162
რამსეს V 1162-1156
რამსეს VI 1156-1139
რამსეს VII 1139-1133
რამსეს VIII 1133-1127
რამსეს IX 1127-1109
რამსეს X 1109-1099
რამსეს XI 1099-1070

XXI დინასტია ძვ.წ.1070-947

სემენდესი 1070-1044
ხერიხორი [ფაქტ.მმართ.თებეში] 1070-1050
ამენემნისუ 1044-1039
პსუსენ I 1039-993
ამენემიპეტი 993-978
საამონი 978-960
პსუსენ II 960-947

XXII დინასტია ძვ.წ.945-715 (ლიბიური დინასტია)

შეშონკ I 947-924
ოსორკონ I 924-891
შეშონკ II 891-889
ტაკელოტ I 889-874
ოსორკონ II 874-849
ტაკელოტ II 849-823
შეშონკ III 823-773
პამი 773-767
შეშონკ V 767-730
ოსორკონ IV 730-715

XXIII დინასტია ძვ.წ.818-715 (მართავდა ქვეყნის ნაწილს)

პეტუმბასტი 818-793
იუპუტ I 793-783
შეშონკ IV 783-777
ოსორკონ III 777-749
ტაკელოტ III 749-734
რუდამონი 734-731
იუპუტ II 731-720
შეშონკ VI 720-715

XXIV დინასტია ძვ.წ.725-711 (მართავდა ქვეყნის ნაწილს)

ტეფნახტი 725-718
ბოკქორისი 718-711

XXV დინასტია ძვ.წ.751-656 (ნუბიური დინასტია)

პიანხი 751-716
შაბაკა 716-695
შებიტკუ 695-689
ტახარკა 689-664
ტანუტამონი 664-656

XXVI დინასტია ძვ.წ.672-525 (ეგვიპტის კვლავ გაერთიანება)

ნეხო I 672-664
პასმტიხ I 664-611
ნეხო II 611-595
პსამტიხ II 595-589
ხოფრა (აპრისი) 589-568
იაჰმეს II (ამასისი) 568-526
პსამტიხ III 526-525

XXVII დინასტია ძვ.წ.525-404 და 343-332 (ირანელი აქემენიდების სატრაპები)

არიანდი 525-510
ფერენდატ I 510-485
აქემენი 485-456
მეგაბიზე 456-449
არშამა 449-410
ჰიდარნე 410-404
. . .
ფერენდატ II 343-336
სავაკე 336-333
მაზაკე 333-332

XXVIII დინასტია ძვ.წ.404-399

ამირთეი 404-399

XXIX დინასტია ძვ.წ.399-379

ნეფერიტ I 399-393
პსამუტი 393-392
ახორისი 392-380
ნეფერიტ II 380-379

XXX დინასტია ძვ.წ.379-343

ნეკტანებ I 379-362
ჯეხორი (ტახი) 362-360
ნეკტანებ II 360-343

332 – დაიპყრო ალექსანდრე მაკედონელმა

ელინისტური ეგვიპტე

XXXI დინასტია ძვ.წ.332-323 (ეგვიპტის მაკედონელი სატრაპები)

კლეომენე 332-323
პერდიკა 323-321

XXXII დინასტია ძვ.წ.321-30 (პტოლემაიოსთა დინასტია)

პტოლემაიოს I სოტერი 321-283
პტოლემაიოს II ფილადელფოსი 283-246
პტოლემაიოს III ევერგეტი 246-222
პტოლემაიოს IV ფილოპატორი 222-205
პტოლემაიოს V ეპიფანე 205-181
პტოლემაიოს VI ფილოპატორი 181-145
პტოლემაიოს VII ნეოს ფილოპატორი 145-144
პტოლემაიოს VIII ფისკონი 144-116
პტოლემაიოს IX სოტერი 116-107, 88-81
პტოლემაიოს X ალექსანდრე 107-88
პტოლემაიოს XI ავლეტი 81-80
პტოლემაიოს XII სოტერი 80-58, 56-51
ბერენიკე (ქალ-ფარაონი) 58-57
არქელაოსი 57-56
პტოლემაიოს XIII დიონისე 51-47
კლეოპატრა (ქალ-ფარაონი) 47-30

იმედია, საინტერესოა და მოგეწონათ.

წყარო: www.church.ge

თეგები

Giorgi Chavle

davibade 1997 wlis 4 agvistos. var warchinebuli moswavle. mivige meore xarisxis diplomi leqsebis konkursshi.vcxovrob batumshi. samjer makvs migebuli 1 xarixis diplomi swavlashi. sayvareli sagania-biologia, sayvareli maswi-qartulis, bevri ram vici-egvipteze. ar miyvars-tyuili da geograpia :)

მსგავსი ამბები

Back to top button
Linebet
Close
Close