ახალი ამბებისასარგებლო

ოსკარი 2010-ის ნომინანტები

მალე მოვა 7 მარტი და ოსკარების, რიგით 82-ე დაჯილდოვება. რამდენიმე დღის წინ დასახელდა ნომინაციები პრემია ოსკარზე. ლოს ანჯელესში ტომ შირაკმა და ენ ჰეტევეიმ ოფიციალურად გამოაცხადეს კინოაკადემიის ჯილდოს პრეტენდენტები. როგორც უკვე ვთქვი დაჯილდოვება 7 მარტს გაიმართება და ცერემონიის წამყვანები იქნებიან ალეკ ბოლდუინი და სტივ მარტინი. ნომინაციები სრულიადში
საუკეთესო ფილმი:

სერიოზული კაცი – ჯოელ და ეთან კოენები. / A Serious Man (2009) – Joel Coen; Ethan Coen
განათლება – ფინოლა დაიერი და ამანდა ფოსეი. / An Education (2009) – Finola Dwyer; Amanda Posey
ავატარი – ჯეიმს კამერონი და ჯონ ლანდაუ. / Avatar (2009) – James Cameron (I); Jon Landau (I)
რაიონი N9 – პიტერ ჯექსონი და კეროლინკუნიგანი. /  District 9 (2009) – Peter Jackson (I); Carolynne Cunningham
უსახელო ნაბიჭვრები – ლოურენს ბენდერი. / Inglourious Basterds (2009) – Lawrence Bender
გაიჭინთე- ლი დანიელსი; სარა სიგელ-მაგნესი; გარი მაგნესი. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Lee Daniels (I); Sarah Siegel-Magness; Gary Magness
უხილავი მხარე – tbd. / The Blind Side (2009) – “tbd”
ქარიშხლის მბრძანებელი – tbd. / The Hurt Locker (2008) – “tbd”
ზევით – ჯონას რივერა./ Up (2009) – Jonas Rivera
მაღლა ცაში – დანიელ დუბეკი; ჯეისონ და ივან რაიტმანები. / Up in the Air (2009/I) – Daniel Dubiecki; Ivan Reitman; Jason Reitman

საუკეთესო მამაკაცის როლის შემსრულებელი:
მარტოხელა კაცი- კოლინ ფერტი. / A Single Man (2009) – Colin Firth
შეშლილი გული – ჯეფ ბრიჯესი. / Crazy Heart (2009) – Jeff Bridges (I)
დაუმარცხებელი- მორგან ფრიმანი./Invictus (2009) – Morgan Freeman (I)
ქარიშხლის მბრძანებელი- ჯერემი რენერი. / The Hurt Locker (2008) – Jeremy Renner
მაღლა ცაში – ჯორჯ კლუნი. / Up in the Air (2009/I) – George Clooney

საუკეთესო ქალის როლის შემსრულებელი:

განათლება – ქერი მილიგანი. / An Education (2009) – Carey Mulligan
ჯული და ჯულია- მერილ სტრიპი. / Julie & Julia (2009) – Meryl Streep
გაიჭინთე – გაბოური სიდიბე. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Gabourey Sidibe
უხილავი მხარე – სანდრა ბალოკი. / The Blind Side (2009) – Sandra Bullock
უკანასკნელი ქარხანა – ჰელენ მირენი. / The Last Station (2009) – Helen Mirren

საუკეთესო მამაკაცის მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი:
უსახელო ნაბიჭვრები – კრისტოფერ ვოლთსი. / Inglourious Basterds (2009) – Christoph Waltz
დაუმარცხებელი- მეთ დეიმონი. / Invictus (2009) – Matt Damon
უკანასკნელი ქარხანა – კრისტოფერ პლამერი. / The Last Station (2009) – Christopher Plummer (I)
საყვარელი ძვლები- სტენლი ტუჩი. / The Lovely Bones (2009) – Stanley Tucci (I)
მაცნე- ვუდი ჰარელსონი. / The Messenger (2009/I) – Woody Harrelson

საუკეთესო ქალის მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი:

შეშლილი გული – მეგი ჯილენჰალი. /Crazy Heart (2009) – Maggie Gyllenhaal
ცხრა – პენელოპა კრუსი. / Nine (2009) – Penйlope Cruz
გაიჭინთე – მო’ნიკა. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Mo’Nique
მაღლა ცაში – ვერა ფარმიგა. /Up in the Air (2009/I) – Vera Farmiga
მაღლა ცაში – ანა კენდრიკი. /Up in the Air (2009/I) – Anna Kendrick (I)

საუკეთესო რეჟისორი:

ავატარი – ჯეიმს კამერონი. / Avatar (2009) – James Cameron (I)
უსახელო ნაბიჭვრები – კვენტინ ტარანტინო. / Inglourious Basterds (2009) – Quentin Tarantino
გაიჭინთე- ლი დანიელსი. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Lee Daniels (I)
ქარიშხლის მბრძანებელი- ქეტრინ ბიგელოუ. /The Hurt Locker (2008) – Kathryn Bigelow
მაღლა ცაში – ჯეისონ რაიტმანი. /Up in the Air (2009/I) – Jason Reitman

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:

სერიოზული კაცი – ჯოელ და ეთან კოენები. / A Serious Man (2009) – Joel Coen; Ethan Coen
უსახელო ნაბიჭვრები – კვენტინ ტარანტინო. /Inglourious Basterds (2009) – Quentin Tarantino
ქარიშხლის მბრძანებელი- მარკ ბოალი. /The Hurt Locker (2008) – Mark Boal
მაცნე – ალესანდრო კამონი და ორენ მოვერმანი. / The Messenger (2009/I) – Alessandro Camon; Oren Moverman
ზევით- ბობ პეტერსონი; პეტე დოქტერი; თომას მაკკარტი. / Up (2009) – Bob Peterson (III) (screenplay/story); Pete Docter (screenplay/story); Thomas McCarthy (I) (story)

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:

განათლება – ნიკ ჰორნბი. / An Education (2009) – Nick Hornby (I)
რაიონი N9 – ნეილ ბლოკამპი და ტერი თათჩელი. / District 9 (2009) – Neill Blomkamp; Terri Tatchell
მარყუჟში – ჯესი არმსტრონგი; საიმონ ბლექველი; არმანდო იანუჩი; ტონი როხე. / In the Loop (2009) – Jesse Armstrong (I); Simon Blackwell; Armando Iannucci; Tony Roche (I)
გაიჭინთე – გოფრი ფლეტჩერი. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Geoffrey Fletcher
მაღლა ცაში – ჯეისონ რაიტმანი; შელდონ თურნერი /Up in the Air (2009/I) – Jason Reitman; Sheldon Turner

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი:

ავატარი – მაურო ფიორე. / Avatar (2009) – Mauro Fiore
თეთრი ლენტი – ქრისტიან ბერგერი. / Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte (2009) – Christian Berger (I)
ჰარი ოტერი და ნახევარპრინცი – ბრუნო დელბონელი. / Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) – Bruno Delbonnel
უსახელო ნაბიჭვრები – რობერტ რიჩარდსონი. / Inglourious Basterds (2009) – Robert Richardson (I)
ქარიშხლის მბრძანებელი – ბარი აკროიდი. / The Hurt Locker (2008) – Barry Ackroyd


საუკეთესო მხატვრული გაფორმება:

ავატარი – რიკ კარტერი; რობერტ სტრომბერგი; კიმ სინქლაირი. / Avatar (2009) – Rick Carter (I) (art director); Robert Stromberg (art director); Kim Sinclair (set decorator)
ცხრა – ჯონ მაირი და გორდონ სიმი Nine (2009) – John Myhre (art director); Gordon Sim (set decorator)
შერლოქ ჰოლმსი – სარა გრინვუდი და ქეითი სპენსერი. / Sherlock Holmes (2009) – Sarah Greenwood (I) (art director); Katie Spencer (I) (set decorator)
დოქტორ პარნასის წარმოსახვა – დავიდ ვორენი; ანასტასია მასარო; ქეროლინ სმიტი. / The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009) – David Warren (I) (art director); Anastasia Masaro (art director); Caroline Smith (II) (set decorator)
ახალგაზრდა ვიქტორია – პატრის ვერმეტე და მეგი გრეი.ახალგაზრდა ვიქტორია – პატრის ვერმეტე და მეგი გრეი. / The Young Victoria (2009) – Patrice Vermette (art director); Maggie Gray (set decorator)


საუკეთესო კოსტუმების დიზაინი:

კაშკაშა ვარსკვლავი – ჟანეტ პეტერსონი. / Bright Star (2009) – Janet Patterson (I)
კოკო ავანტ შანელი – ქეტრინ ლეტერიერი. / Coco avant Chanel (2009) – Catherine Leterrier
ცხრა – ქოლინ ეთვუდი. / Nine (2009) – Colleen Atwood
დოქტორ პარნასის წარმოსახვა – მონიკა ფრუდჰომი. / The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009) – Monique Prudhomme
ახალგაზრდა ვიქტორია – სენდი ფოუელი. / The Young Victoria (2009) – Sandy Powell (II)

საუკეთესო გახმოვანება:

ავატარი – ქრისტოფერ ბოიესი; გარი სამერსი; ენდი ნელსონი; ტონი ჯონსონი. /Avatar (2009) – Christopher Boyes; Gary Summers; Andy Nelson (I); Tony Johnson (II)
უსახელო ნაბიჭვრები – მაიკლ მინკერი; ტონი ლამბერტი; მარკ ულანო. / Inglourious Basterds (2009) – Michael Minkler; Tony Lamberti; Mark Ulano
ვარსკვლავური გზა – ანა ბელმერი; ენდი ნელსონი; პიტერ დელვინი. / Star Trek (2009) – Anna Behlmer; Andy Nelson (I); Peter J. Devlin
ქარიშხლის მბრძანებელი -პოლ ოტოსონი და რეი ბეკეტი /The Hurt Locker (2008) – Paul N.J. Ottosson; Ray Beckett
ტრანსფორმერები: დამარცხებულის რევანში – გრეგ რასელი; გარი სამერსი; ჯეფრი პატერსონი. / Transformers: Revenge of the Fallen (2009) – Greg P. Russell; Gary Summers; Geoffrey Patterson (II)

საუკეთესო მონტაჟი:

ავატარი – სტეფან რივკინი; ჯონ რეფოუა; ჯეიმს კამერონი. /Avatar (2009) – Stephen E. Rivkin; John Refoua; James Cameron (I)
რაიონი N9 – ჯულიან ქლარკი. / District 9 (2009) – Julian Clarke
უსახელო ნაბიჭვრები – სალი მენკი. / Inglourious Basterds (2009) – Sally Menke
გაიჭინთე – ჯო კლოთზი. / Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Joe Klotz
ქარიშხლის მბრძანებელი – ბობ მურავსკი და ქრის ინისი. / The Hurt Locker (2008) – Bob Murawski; Chris Innis

საუკეთესო ხმოვანი მონტაჟი:

ავატარი – სტეფან რივკინი; ჯონ რეფუა; ჯეიმს კამერონი. / Avatar (2009) – Stephen E. Rivkin; John Refoua; James Cameron (I)
რაიონი N9 – ჯულიან ქლარკი. /District 9 (2009) – Julian Clarke
უსახელო ნაბიჭვრები – სალი მენკი. / Inglourious Basterds (2009) – Sally Menke
გაიჭინთე – ჯო კლოთზი. /Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009) – Joe Klotz
ქარიშხლის მბრძანებელი – ბობ მურავსკი და ქრის ინისი. /The Hurt Locker (2008) – Bob Murawski; Chris Innis

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

ავატარი – ჯო ლეთერი; სტეფან როზენბაუმი; რიჩარდ ბანჰამი; ენდი ჯონსი. / Avatar (2009) – Joe Letteri; Stephen Rosenbaum; Richard Baneham; Andy Jones (VI)
რაიონი N9 – დან კაუფმანი; პიტერ მუიზერსი; რობერტ ჰაბროსი; მეთ აიკენი. /District 9 (2009) – Dan Kaufman (I); Peter Muyzers; Robert Habros; Matt Aitken (I)
ვარსკვლავური გზა – როჯერ გაიეტი; რასელ ირლი; პოლ კავანაგი; ბარტ დალტონი. / Star Trek (2009) – Roger Guyett; Russell Earl; Paul Kavanagh (II); Burt Dalton

საუკეთესო გრიმი:

Il divo- ალდო სიგნორეტი; ვიტორიო სოდანო. / Il divo (2008) – Aldo Signoretti; Vittorio Sodano
ვარსკვლავური გზა -ბარნი ბურმანი; მინდი ჰოლი; ჯოელ ჰარლოუ. / Star Trek (2009) – Barney Burman; Mindy Hall (I); Joel Harlow
ახალგაზრდა ვიქტორია – ჯონ ჰენრი გორდონი; ჯენი შირქორი. / The Young Victoria (2009) – John Henry Gordon; Jenny Shircore

საუკეთესო სიმღერა ფილმიდან:

შეშლილი გული – რაიან ბინგჰამი; თი-ბონი ბარნეტი. / Crazy Heart (2009) – Ryan Bingham (I); T-Bone Burnett

ფაუბერგი 36 – რეინჰარდტ ვაგნერი; ფრენკ ტომასი. / Faubourg 36 (2008) – Reinhardt Wagner (music); Frank Thomas (XV) (lyrics)
ცხრა – მაური იეტსონი. / Nine (2009) – Maury Yeston
პრინცესა და ბაყაყი – რენდი ნიუმანი. / The Princess and the Frog (2009) – Randy Newman (I)
პრინცესა და ბაყაყი – რენდი ნიუმანი. / The Princess and the Frog (2009) – Randy Newman (I)

საუკეთესო მუსიკალური გაფორმება:

ავატარი – ჯეიმს ჰორნერი. / Avatar (2009) – James Horner
ფანტასტიური მისტერ ფოქსი – ალექსანდრე დესპლატი. / Fantastic Mr. Fox (2009) – Alexandre Desplat
შერლოქ ჰოლმსი – ჰანს ციმერი. / Sherlock Holmes (2009) – Hans Zimmer
ქარიშხლის მბრძანებელი – მარცო ბელტრამი და ბაქ სანდერსი. / The Hurt Locker (2008) – Marco Beltrami (I); Buck Sanders
ზევით – მაიკლ გიაჩინო. / Up (2009) – Michael Giacchino

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი:

French Roast (2008) – Fabrice Joubert
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty (2008) – Nicky Phelan; Darragh O’Connell
La dama y la muerte (2009) – Javier Recio Gracia
Logorama (2009) – Nicolas Schmerkin
Wallace and Gromit in ‘A Matter of Loaf and Death’ (2008) (TV) – Nick Park (I)

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი:

Istället för abrakadabra (2008) – Patrik Eklund (I); Mathias Fjдllstrцm
Kavi (2009) – Gregg Helvey
Miracle Fish (2009) – Luke Doolan; Drew Bailey
The Door (2008) – Juanita Wilson (II); James Flynn (IV)
The New Tenants (2009) – Joachim Back; Tivi Magnusson

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV) – Jon Alpert; Matthew O’Neill (III)
Królik po berlinsku (2009) – Bartosz Konopka; Anna Wydra
Music by Prudence (2010) – Roger Ross Williams; Elinor Burkett (I)
The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009) – Daniel Junge; Henry Ansbacher (II)
The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV) – Steven Bognar; Julia Reichert (I)

საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008) – Anders Шstergaard; Lise Lense-Mшller
Food, Inc. (2008) – Robert Kenner; Elise Pearlstein
The Cove (2009) – “tbd”
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009) – Judith Ehrlich; Rick Goldsmith
Which Way Home (2009) – Rebecca Cammisa

საუკეთესო უცხოური ფილმი:

Ajami (2009) – Israel.
Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte (2009) – Germany,
El secreto de sus ojos (2009) – Argentina.
La teta asustada (2009) – Peru.
Un prophète (2009) – France.

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

ქორალლინი – ჰენრი სელიკი. / Coraline (2009) – Henry Selick
ფანტასტიური მისტერ ფოქსი – ვეს ანდერსონი. /Fantastic Mr. Fox (2009) – Wes Anderson (I)
პრინცესა და ბაყაყი – ჯონ მუსკერი და რონ ცლემენტსი. / The Princess and the Frog (2009) – John Musker; Ron Clements
კელის საიდუმლოებანი – ტომ მური. / The Secret of Kells (2009) – Tomm Moore
ზევით – პიტ დოქტერი. / Up (2009) – Pete Docter

თეგები

მსგავსი ამბები

Close
Close