ახალი ამბებიგასართობისაკითხავისასარგებლო

ოსკარი 2011

ოსკარის დაჯილდოების 83-ე ცერემონია ჰოლივუდში 27 თებერვალს გაიმართა. წლევანდელი ოსკარის წამყვანები იყვნენ ენ ჰეტევეი და ჯეიმს ფრანკო.

ნომინანტების სრული სია:

საუკეთესო ფილმი

127 საათი 127 Hours (2010): Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson

შავი გედი Black Swan (2010): Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin

მებრძოლი The Fighter (2010): David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

დასაწყისი Inception (2010): Christopher Nolan, Emma Thomas

ბავშვები კარგად არიან The Kids Are All Right (2010): Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

მეფის სიტყვა The King’s Speech (2010): Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

სოციალური ქსელი The Social Network (2010): Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin

სათამაშოების ისტორია 3 Toy Story 3 (2010): Darla K. Anderson

True Grit (2010): Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

ზამთრის ძვალი Winter’s Bone (2010): Anne Rosellini, Alix Madigan

გამარჯვებულია: მეფის სიტყვა / The King’s Speech

საუკეთესო მამაკაცი შემსრულებელი (მთავარ როლში):

Javier Bardem for Biutiful (2010)

Jeff Bridges for True Grit (2010)

Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)

Colin Firth for The King’s Speech (2010)

James Franco for 127 Hours (2010)

გამარჯვებულია: Colin Firth for The King’s Speech (2010)

საუკეთესო ქალი შემსრულებელი (მთავარ როლში):

Annette Bening for The Kids Are All Right (2010)

Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)

Jennifer Lawrence for Winter’s Bone (2010)

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Michelle Williams for Blue Valentine (2010)

გამარჯვებულია: Natalie Portman for Black Swan (2010)

საუკეთესო კაცი შემსრულებელი (მეორეხარისხოვან როლში):

Christian Bale for The Fighter (2010)

John Hawkes for Winter’s Bone (2010)

Jeremy Renner for The Town (2010)

Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)

Geoffrey Rush for The King’s Speech (2010)

გამარჯვებულია: კრისტიან ბეილი / Christian Bale for The Fighter (2010)

საუკეთესო ქალი შემსრულებელი (მეორეხარისხოვან როლში):

Amy Adams for The Fighter (2010)

Helena Bonham Carter for The King’s Speech (2010)

Melissa Leo for The Fighter (2010)

Hailee Steinfeld for True Grit (2010)

Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)

გამარჯვებულია: მელისა ლიო / Melissa Leo for The Fighter (2010)

წლის საუკეთესო რეჟისორი:

Darren Aronofsky for Black Swan (2010)

Ethan Coen, Joel Coen for True Grit (2010)

David Fincher for The Social Network (2010)

Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

David O. Russell for The Fighter (2010)

გამარჯვებულია: Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

საუკეთესო სცენარი (დაწერილი ფილმისთვის, ორიგინალი ნამუშევარი):

Another Year (2010): Mike Leigh

The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington

Inception (2010): Christopher Nolan

The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

The King’s Speech (2010): David Seidler

გამარჯვებულია: მეფის სიტყვა / The King’s Speech (2010): David Seidler

საუკეთესო სცენარი (დაფუძნებული უკვე არსებულ მატერიალზე):

127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy

The Social Network (2010): Aaron Sorkin

Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen

Winter’s Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini

გამარჯვებულია: სოციალური ქსელი / The Social Network (2010): Aaron Sorkin

წლის საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

How to Train Your Dragon (2010): Dean DeBlois, Chris Sanders

The Illusionist (2010): Sylvain Chomet

Toy Story 3 (2010): Lee Unkrich

გამარჯვებულია: სათამაშოების თავგადასავალი 3 / Toy Story 3 (2010): Lee Unkrich

წლის საუკეთესო უცხოური ფილმი:

Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)

Dogtooth (2009): Giorgos Lanthimos(Greece)

In a Better World (2010): Susanne Bier(Denmark)

Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)

Outside the Law (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)

გამარჯვებულია: უკეთეს სამყაროში / In a Better World (2010): Susanne Bier(Denmark)

საუკეთესო მონტაჟი:

127 Hours (2010): Jon Harris

Black Swan (2010): Andrew Weisblum

The Fighter (2010): Pamela Martin

The King’s Speech (2010): Tariq Anwar

The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

გამარჯვებულია: The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

საუკეთესო მხატვრული დიზაინი:

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan

Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat

The King’s Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr

True Grit (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh

გამარჯვებულია: ალისა საოცრებათა ქვეყანაში / Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara

საუკეთესო კოსტიუმირებული დიზაინი:

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood

I Am Love (2009): Antonella Cannarozzi

The King’s Speech (2010): Jenny Beavan

The Tempest (2010/II): Sandy Powell

True Grit (2010): Mary Zophres

გამარჯვებულია: Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood

საუკეთესო მაკიაჟი:

Barney’s Version (2010): Adrien Morot

The Way Back (2010): Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng

The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey

გამარჯვებულია: The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey

ფილმისთვის დაწერილი საუკეთესო მუსიკა (Score):

127 Hours (2010): A.R. Rahman

How to Train Your Dragon (2010): John Powell

Inception (2010): Hans Zimmer

The King’s Speech (2010): Alexandre Desplat

The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

გამარჯვებულია: სოციალური ქსელი / The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

ფილმისთვის დაწერილი საუკეთესო სიმღერა:

127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido(“If I Rise”)

Country Strong (2010): Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(“Coming Home”)

Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater(“I See the Light”)

Toy Story 3 (2010): Randy Newman(“We Belong Together”)

გამარჯვებულია: Toy Story 3 (2010): Randy Newman(“We Belong Together”)

საუკეთესო მიღწევა სიმღერის ადაპტირებაში:

Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick

The King’s Speech (2010): Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley

Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell

The Social Network (2010): Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten

True Grit (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

გამარჯვებულია: დასაწყისი / Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick

საუკეთესო ხმის მონტაჟი:

Inception (2010): Richard King

Toy Story 3 (2010): Tom Myers, Michael Silvers

TRON: Legacy (2010): Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague

True Grit (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey

Unstoppable (2010): Mark P. Stoeckinger

გამარჯვებულია: დასაწყისი / Inception (2010): Richard King

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

Alice in Wonderland (2010): Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi

Hereafter (2010): Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell

Inception (2010): Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

Iron Man 2 (2010): Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

გამარჯვებულია: Inception (2010): Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy, Jaimie D’Cruz

GasLand (2010): Josh Fox, Trish Adlesic

Inside Job (2010): Charles Ferguson, Audrey Marrs

Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger

Waste Land (2010): Lucy Walker, Angus Aynsley

გამარჯვებულია: Inside Job (2010): Charles Ferguson, Audrey Marrs

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი (მოკლემეტრაჟიანი):

Killing in the Name (2010): Nominees TBD

Poster Girl (2010): Nominees TBD

Strangers No More (2010): Karen Goodman, Kirk Simon

Sun Come Up (2010): Jennifer Redfearn, Tim Metzger

The Warriors of Qiugang (2010): Ruby Yang, Thomas Lennon

გამარჯვებულია: Strangers No More (2010): Karen Goodman, Kirk Simon

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ნამუშევარი, ანიმაცია:

Day & Night (2010): Teddy Newton

The Gruffalo (2009) (TV): Jakob Schuh, Max Lang

Let’s Pollute (2009): Geefwee Boedoe

The Lost Thing (2010): Shaun Tan, Andrew Ruhemann

Madagascar, a Journey Diary (2010): Bastien Dubois

გამარჯვებულია: The Lost Thing (2010): Shaun Tan, Andrew Ruhemann

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ნამუშევარი, ფილმი:

The Confession (2010/IV): Tanel Toom

The Crush (2009): Michael Creagh

God of Love (2010): Luke Matheny

Na Wewe (2010): Ivan Goldschmidt

Wish 143 (2009): Ian Barnes, Samantha Waite

გამარჯვებულია: God of Love (2010): Luke Matheny

MY VIDEO -ზე LIVE ტელევიზიაში, რუსთავი 2-ზე შეგიძლიათ უყუროთ 04:30 AM ოსკარის დაჯილდოების ცერემონიალს.

ოქროს გლობუსის დაჯილდოება 2011

ენ ჰეტევეი

ენმა რამდენჯერმე გამოიცვალა კაბა, აი ისინიც:

* * * *

სანდრა ბალოკი

* * * *

* * * *

მსგავსი ამბები

Close
Close